فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در تهران

به گزارش خبرنگاران، زهرا صدر اعظم نوری، در جریان هشتادو سومین جلسه شورا با اشاره فراوری به روزانه 107 تن زباله بیمارستانی گفت: در تهران به چند سالی است که درد بی درمان پسماند پزشکی گریبان پایتخت را گرفته است. مراکز درمانی که روزانه محل رجوع هزاران بیمار و دردمند این شهر هستند مبادرت به فراوری ده ها تن زباله پزشکی کرده که با سرنوشتی نامعلوم و بیسامان در دامان طبیعت رها گردیده و بی محابا بر پیکره محیط زیست زخم کاری میزنند.

فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در تهران

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: هر چند به دلیل عدم ثبت اطلاعات توسط متولیان امر متأسفانه آمار دقیقی از میزان فراوری پسماند پزشکی در اختیار نیست ولیکن براساس آمارتقریبی ارائه گردیده توسط کارگروه مدیریت پسماند استان تهران روزانه 115 تن پسماند پزشکی در استان تهران فراوری میگردد که سهم شهر تهران 107 تن است که از حدود 7 هزار مرکز درمانی اعم از بیمارستان، مطب، آزمایشگاه و مراکز مشابه جمعآوری میگردد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: ذکر همین آمار نسبی مبین ضرورت ساماندهی اصولی درخصوص نحوه جمعآوری، حمل و نقل و دفع صحیح پسماند پزشکی است. حال آنکه در عمل وضع به گونهای دیگر است و به رغم ماهیت خطرناک زباله های بیمارستانی و امکان بروز فاجعه جبران ناپذیر انسانی و محیط زیستی، چالشهای بی شماری در عرصه عمل و اجرا وجود دارد.

وی با بیان اینکه مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب 1383 و ضوابط و روش مدیریت اجرایی پسماند پزشکی مصوب 1386 که بر طبق آن قانونگذار صراحتاً وظایف و تکالیف دستگاهها و نهادهای ذی مدخل را مشخص کرده است گفت: لکن از آن سال تاکنون تفاوت محسوسی در دفع قانونی پسماندهای بیمارستانی صورت نگرفته است.

به گفته رئیس کمیسیون سلامت شورا مطابق ماده 7 قانون مدیریت پسماند، مدیریت کلیه پسماندهای صنعتی و ویژه که شامل پسماندهای بیمارستانی نیز میگردد به عهده فراوریکننده است و تنها در صورت تبدیل به پسماند عادی به شهرداریها واگذار خواهد شد. از سویی بر اساس ماده 13 همان قانون مخلوط کردن پسماند پزشکی با سایر پسماندها و تخلیه و پخش و بازیافت آنها در محیط ممنوع است.

نوری گفت: این در حالی است که وجود تعارضات میان دستگاهها، زمینه مناسبی را برای موج سواری قانون گریزان و سوداگران سلامت فراهم کرده است به صورتی که از 107 تن زباله، تنها 78 تن، آن هم فقط به تعداد 1553 مرکز از 7 هزار مرکز درمانی توسط شهرداری دریافت و به مراکز دفن بهداشتی منتقل میگردد و ما بقی به دلیل عدم تعهد فراوریکنندگان نسبت به سلامت جامعه، عدم انعقاد قرارداد با شهرداری و فرار از پرداخت تـعرفه جـمعآوری و دفن بـهداشتی، با پسماند عادی مخلوط و در سطح شهر رها میشوند.

وی ادامه داد: عمق فاجعه زمانی هولناکتر می گردد که بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع ذی صلاح تأیید کننده بیخطرسازی پسماندهای ویژه و تبدیل به پسماند عادی، تفکیک پسماند در تعداد بسیار محدودی از بیمارستانها به صورت قابل قبول انجام می گردد و در بقیه نامطلوب گزارش گردیده است و از سوی دیگر با وجود دستگاه های بی خطرساز، صراحتاً به عدم تأیید بیخطر شدن پسماندهای پزشکی اشاره گردیده است.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا خاطر نشان ساخت: در چنین شرایطی شهرداری تهران برای اجرای وظایف قانونی خود با چالش بزرگی روبرو خواهد شد چرا که هم در بحث تفکیک زباله و هم در تبدیل زباله پزشکی به زباله عادی و دریافت آن با نقض آشکار قانون روبرو است.

وی اضافه نمود: از اینرو از وزارت بهداشت به عنوان ضامن سلامت جامعه و هم به عنوان متولی مدیریت پسماند پزشکی در صندلی فراوریکننده می خواهم ضمن پذیرش مسئولیتهای خود در امر امحاء و بیخطرسازی این قبیل زباله ها اقدام عاجل معمول نماید.

نوری گفت: همچنین از وزیر بهداشت، انتظار دارم به منظور الزام تمامی مراکز درمانی تحت نظارت خود جهت رعایت قانون و دستورالعمل های موجود در زمینه پسماند پزشکی تمهیدات لازم را اتخاذ و دستور عاجل به مبادی ذیربط ابلاغ کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری روزانه 107 تن زباله بیمارستانی در تهران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید