به اساسی ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است

یک تهیه کننده و کارشناس برنامه سازی معتقد است که رادیو می تواند در اطلاع رسانی فوری و مفید نقش آفرینی کند.

به اساسی ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است

علی آذری ارقون در گفت وگو با خبرنگاران در آستانه 79 سالگی رادیو درباره سابقه خود در رادیو و روند تغییر این رسانه بیان نمود: از سال 1360 که به رادیو وارد شدم. ابتدا متون برنامه های مختلف را می خواندم و گاهی نمایش نامه می نوشتم اما از سال 1362 برنامه فرهنگ مردم را که متوقف شده بود، مجدداً راه اندازی کردیم. البته به روند قبلی برنامه که از طریق مرحوم انجوی بنیانگذاری شده بود و استفاده از محققان محلی که با این برنامه همکاری می کردند، وفادار ماندیم. این کار بیش از 20 سال ادامه پیدا کرد، حتی سه سال پس از بازنشستگی هم این برنامه را رها نکردم چون چند هدف استراتژیک داشتیم؛ خرافه زدایی و طرح آداب غیرخرافی و مفید که عرصه را برای خرافه ها تنگ می نماید، گشودن فضای موسیقیایی و پخش موسیقی که فضا را برای نزج موسیقی محلی هموار می کرد، همچنین ایجاد بالندگی برای هر منطقه ای که درباره آن ها گفته می شد و تقویت وفاق ملی با طرح آئین ها و قصه هایی مشترک از مناطق مختلف با شکل واحد و تزئین قومی و محلی متفاوت.

او درباره تغییراتی در روند رادیو از گذشته تا به امروز گفت: تغییراتی که ایجاد شده در بعضی زمینه ها مثبت بوده و در بعضی زمینه ها در مقطعی اگر به عقب نرفته، درجا زده است و این به چند عامل اساسی بر می شود که یکی از آن ها کم توجهی به اساسی ترین وظیفه رادیو در حوزه اطلاع رسانی است. اولین وظیفه و مأموریت همه رادیوهای محلی و شبکه های سراسری در کنار رویکردهای آموزشی و مفرح بودن، به خصوص امروز، اطلاع رسانی فوری و مفید است. رادیو گاهی در زمینه اطلاع رسانی پیروز بوده و گاهی تأخیر داشته است.

آذری ارقون ادامه داد: برنامه سازی در موضوعات مختلف و جنبه آموزشی در مرحله ای بعد از اطلاع رسانی رادیو قرار می گیرد زیرا مخاطبان می توانند مواد آموزشی را از جاهای مختلف دیگر هم به دست آورند.

این برنامه ساز با بیان اینکه نمی توان با یک نظر کلی گفت: رسانه رادیو پیروز بوده یا نه، اظهار کرد: بعضی برنامه ها در رادیو پیروز بودند و مطلبی برای جلب مخاطب داشتند اما بعضی بسیار فقیر بودند. برای کسب پیروزیت بیشتر، می توان از فنون مختلفی بهره برد، از جمله الگو پروری، مصداق یابی و پرداختن با وجه درام که فقط مختص نمایش نیست.

او توضیح داد: برای پی بردن به میزان پیروزیت رادیو باید به نتایج پژوهش های مرتبط مراجعه کرد، اما اگر بخواهیم عصاره وار بگوییم، رادیو چه کند که پیروز تر باشد، باید آثاری ارائه کند که ضمن اعتماد آفرینی، مفید و مؤثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "به اساسی ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به اساسی ترین وظیفه رادیو کم توجهی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید