تکلیف جدید برای عرضه نفت در بورس انرژی

با اعمال تغییراتی در لایحه بودجه 1398، دولت مکلف شده است در سال آینده هر ماه تا پنج میلیون بشکه نفت را در بورس انرژی عرضه کند.

تکلیف جدید برای عرضه نفت در بورس انرژی

به گزارش خبرنگاران، در جریان آنالیز لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق، تغییراتی در بعضی از بندها و تبصره ها ایجاد شد که تبصره مربوط به نفت نیز از آن بی نصیب نماند؛ به طوری که عرضه نفت در بورس انرژی نیز به بودجه 1398 اضافه شد.

آخرین خبرها از این حکایت دارد که ظاهراً دولت در بند الحاقی به تبصره (5) موظف شده ماهانه پنج میلیون بشکه نفت در بورس انرژی به فروش برسد که دو میلیون بشکه نفت خام سبک، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین و یک میلیون میعانات را شامل می گردد.

عرضه نفت خام در بورس انرژی برای اولین بار امسال در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار نهاده شد و در چهار مرحله اول هر بار یک میلیون بشکه عرضه شد.

این در حالی است که قرار است پنجمین عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در تاریخ 29 بهمن ماه امسال عرضه گردد.

فروش نفت و فرآورده های آن، تأمین بخش عمده ای از منابع بودجه عمومی دولت و درآمدهای ارزی آن را طی سالیان گذشته بر عهده داشته است. با این حال با اعمال تحریم ها علیه ایران در سال های اخیر تا حدی فروش و دسترسی به منابع نفتی با مشکلاتی روبرو بود تا اینکه از سال 1394 و با اجرایی شدن برجام بار دیگر میزان صادرات نفت ایران افزایش پیدا کرد و به بیش از دو میلیون و 500 هزار بشکه در روز رسید.

اما با خروج آمریکا از برجام در امسال و برگشت تحریم ها، دولت برای سال آینده صادرات نفت خود را بین یک تا یک میلیون و 500 هزار بشکه پیش بینی نموده است که خود منابع بودجه و ارز را تا حدی تحت تأثیر قرار می دهد.

بر این اساس عرضه نفت در بورس انرژی به عنوان یکی از راه ها فروش نفت و تأمین منابع از این بخش تلقی می گردد و مجلس تکلیف افزایش فروش در بورس را در سال آینده در برعهده دولت قرار داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تکلیف جدید برای عرضه نفت در بورس انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف جدید برای عرضه نفت در بورس انرژی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید