منوچهر فضلی خانی: معلم باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموز یاد دهد

به گزارش اخبار برخط، تهران (پانا) - عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در رادیو گفت وگو گفت که همه معلمان باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموزان یاد دهند که مجموع این سه مورد قطعه ای از فرهنگ است و نتیجه آن احترام و مراقبت دانش آموز نسبت به مسائل پیرامون است.

منوچهر فضلی خانی: معلم باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموز یاد دهد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، منوچهر فضلی خانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با برنامه گفتگوی فرهنگی در خصوص آموزش و پرورش و نقش معلمان در فرهنگ سازی به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

وی گفت: با تدوین سند تحول آموزش و پروش، رویکرد آموزش و پرورش در خصوص آموزش مباحث دیروز به دانش آموزان امروز تغییر کرده، هرچند که هنوز معلمانی هستند که این رویکرد را دارند.

فضلی خانی با بیان اینکه فرهنگ مجموعه ای ازهنجارها، دانش ها، باورها و عادات و رسوم جامعه است، شرح داد: در گذشته وزارت آموزش و پرورش با نام وزارت فرهنگ مطرح بود و این از ارتباط فرهنگ و آموزش و پرورش برای پرورش استعدادها و توانایی افراد حکایت دارد.

وی از نقش معلم در آموزش و پروش و فرهنگ برای تکمیل و تعالی فرهنگ جامعه و افراد سخن گفت و شرح داد: آموزش و پرورش باید ضمن انتقال فرهنگ، آن را تعالی دهد که همان مهندسی فرهنگ است و در تعلیم و تربیت شکل می گیرد که معلم نقش کلیدی در آن دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه در سند تحول موضوع حیات طیبه، ساحت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و عبادی آمده است، تشریح کرد: معلم به عنوان عنصر اصلی و قلب تعلیم و تربیت می تواند این مفاهیم را در دانش آموزان مستقر کند.

وی ادامه داد: معلم رَبانی که در تربیت و فرهنگ اسلامی مطرح شده یعنی علاوه بر دانش تخصصی، صلاحیت های تربیتی را داشته باشد و الگوی رفتاری را به دانش آموزن نشان دهد.

فضلی خانی معلم را عنصری جدی دانست که باید برای آن سرمایه گذاری کرد و افزود: همه معلمان که تدریس می کنند باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموزان یاد دهند که مجموع این سه مورد در آینده قطعه ای از فرهنگ است و نتیجه آن احترام و مراقبت دانش آموز نسبت به مسائل پیرامون است که این همان فرهنگ است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "منوچهر فضلی خانی: معلم باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموز یاد دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منوچهر فضلی خانی: معلم باید دانش، مهارت و نگرش را به دانش آموز یاد دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید